Arrangör var FMCK Hässleholm. Tävlingen var en tvådagars tävling med flera sträckor på olika ställen och det var körkortskrav.
Tävlingen var bra arrangerad och var upplagd lika som SM tävlingar.
Det var första tävlingen för året på barmark men eftersom det var tjäle så behövdes vinterdäck.
Under söndagen gick det bra, jag fortsatte i ungefär samma tempo som jag avslutade lördagen. Jag tog sträcksegrar direkt på de tre första proven och körde med en bra känsla på hojen. Sedan strulade jag lite på andra varvet, behöll ledningen men tappade en del tid. På tredje och fjärde varvet hittade jag tillbaka till ett bra flyt och kunde säkra segern med ca 30 sekunder.
När jag sammanfattar helgen är jag riktigt nöjd, framför allt med körningen och den träning jag fått, men såklart även över resultatet.
Bilden är från prisutdelningen, där jag är etta, Emil tvåa och Patrik trea.
Med på bilden är även tävlingsledare Mats och banläggare Martin Lind.
Depåfilm med mig och två motionärer som vi delade depåplats med. Tävling både i toppen och mellan kompisar längre ner i fältet. Tack Peter P och Daniel S från FMCK Malmö för sällskapet.